18 травня 2017, в Україні відзначається "День вишиванки". Свято припадає на 3-й четвер травня.
Що ми знаємо про цей день? Кілька цікавих фактів про "День вишиванки".
Вишиванка є святковим одягом, не повсякденним. У звичайний день жителі України одягали “будейки” і лише на свята – вишиванки.
Вишиванка – це оберіг. Раніше вони носилися з сакральною метою, створювалися як ритуально-обрядові.
Україна багата різними візерунками для вишиванок. Практично у кожного регіону і села України є свої особливості вишиванок, що розрізняються по візерунку, кольору або фасону.
Раніше вишивали тільки жінки і перед початком вишивки вони постилися, молилися і мили руки. Зараз це заняття стало загальним, а ритуали практично забуті.
Існує безліч технік вишивання. Наприклад, вишивка одним рядком може зайняти від 2-х тижнів до 3-х років, все залежить від складності.
Вишивка “білим на білому” – раніше ця найтонша робота користувалася популярністю серед знаті Європи і української шляхти. Таким способом вишивали натільні сорочки і нижню білизну.
Вишивка хрестиком не є традиційною для України і з’явилася на нашій території лише в 19 столітті. По суті, цьому посприяла компанія Brocard, яка використовувала зображення схем-вишивок для реклами своєї парфумерії.
Елемент візерунка “маки” став користуватися великою популярністю починаючи з 20 століття. Але спочатку він символізував смерть і печаль, так що цей візерунок використовувався досить рідко.
У 21 столітті в Україні вишивка стала прикрашати не тільки сорочки. Візерунками прикрашено багато автомобілів, їх використовують в татуюваннях, для манікюру, предметів побуту та іншого.