Вплив занять фізичними вправами на гармонійний розвиток майбутньої матері
Необхідною умовою гармонійного фізичного розвитку дівчат є достатня рухова активність. Недостатня рухова активність у школі за партою та вдома позначається на функціонуванні багатьох систем організму, особливо серцево-судинній і дихальній. Під час тривалого сидіння дихання стає менше глибоким, обмін речовин знижується, відбувається застій крові в нижніх кінцівках, що призводить до зниження працездатності всього організму й особливо мозку: знижується увага, послабляються пам'ять, порушується координація рухів.
Негативні наслідки гіпокінезії позначаються також на опірності молодого організму застудним та інфекційним захворюванням, створюються передумови до формування слабкого, нетренованого серця. Гіпокінезія на тлі надмірного харчування з надлишком вуглеводів і жирів у денному раціоні може призвести до ожиріння.
Фізичні вправи благотворно впливають на рухливість і врівноваженість нервових процесів, сприяють гарній роботі органів травлення, допомагаючи засвоєнню їжі, активізують діяльність печінки та нирок, поліпшують діяльність залоз внутрішньої секреції: щитовидної, статевих, надниркової, що відіграють величезну роль у зростанні та розвитку молодого організму. Під впливом фізичних навантажень збільшується частота серцебиття, м'яз серця скорочується сильніше, підвищується викид серцем крові. Під час роботи в кровотік залучається й та кров, що в спокійному стані не циркулює по судинах. Залучення в кровообіг великої маси крові не тільки тренує серце та судини, але й стимулює кровотворення.
Фізичні вправи викликають підвищену потребу організму в кисні, у результаті чого збільшується життєва ємкість легенів, поліпшується рухливість грудної клітки. Повне розправлення легенів ліквідує застійні явища в них, скупчення слизу та мокротиння, тобто є профілактикою можливих захворювань. Легені під час систематичних занять фізичними вправами збільшуються в обсязі, дихання стає рідкішим і глибшим, що має велике значення для вентиляції легенів.
Здоров'я майбутньої дитини залежить від рухової активності матері. Фізична культура має
важливе значення для збереження та зміцнення здоров'я вагітних жінок. У жінок, які займаються під час вагітності спеціальною гімнастикою, пологи відбуваються швидше та легше. Під час пологів і в післяпологовому періоді в них рідше спостерігаються ускладнення. Корисними для жінок фізичні вправи є ще й тому, що вони сприяють зміцненню нервової системи, поліпшенню дихання та роботи серця, розвитку м'язів живота, що є необхідним вагітним.
Протипоказанням до занять фізичною культурою є гострі стадії захворювань серцево-судинної системи, туберкульоз легенів у фазі загострення, при ускладненні плевритом тощо, усі гострі запальні захворювання (ендометрит, тромбофлебіт та ін.), хвороби нирок і сечового міхура (нефрит, нефроз, пієлоцистит), токсикози вагітних, кровотечі під час вагітності.
Регулярні заняття лікувальною фізкультурою підвищують фізичні можливості організму вагітної, створюють відчуття бадьорості, зміцнюють загальний її стан, поліпшують діяльність серцево- судинної та нервової систем, органів дихання, шлунково-кишкового тракту, обмін речовин, у результаті чого мати та плід забезпечуються достатньою кількістю кисню.
Під час занять вагітна навчається правильного дихання, у неї підвищуються пружність і еластичність черевних стінок, зміцнюються м'язи діафрагми, тазового дна та промежини, усуваються застійні явища в малому тазі та нижніх кінцівках, підсилюється гнучкість хребта й рухливість тазостегнових суглобів. |