Види порушень постави та їх профілактика
Постава — це звичне положення тіла людини під час стояння, сидіння, ходіння та інших видів рухової діяльності. Відхилення від правильної постави називають порушенням, або дефектом постави.
Порушення постави супроводжуються складними наслідками у функціонуванні організму людини внаслідок стискання внутрішніх органів, порушення їх правильного розташування. Через неправильну поставу порушується робота нервової системи, оскільки в міжхребцевих отворах проходять численні нерви, що регулюють роботу окремих органів та організму в цілому.
Порушення постави визначаються в сагітальній (під час огляду в профіль) і фронтальній площинах (під час огляду зі сторони спини).
Чинники, що визначають вид порушення постави:
стан хребта; кут нахилу таза; стан м'язової системи.
Плоска спина характеризується зменшенням фізіологічних вигинів хребта (особливо в поперековому відділі), недостатнім кутом нахилу таза, розтягнутими м'язами спини та грудей. Характерними ознаками плоскої спини є крилоподібна форма лопаток, недостатньо випукла грудна клітка, нижня частина живота видається вперед, плоскі сідниці. Унаслідок зменшення фізіологічних вигинів хребта погіршується його ресорна функція, що негативно впливає на стан спинного та головного мозку, особливо під час бігу, стрибків та ін., що зумовлюють струшування хребта.
Кругла спина характеризується збільшенням грудного кіфозу, зменшенням шийного та поперекового вигинів (фізіологічних лордозів) та недостатнім кутом нахилу таза. Тонус м'язів-згиначів тулуба переважає над тонусом розгиначів: м'язи грудей, живота, задньої поверхні стегон — над м'язами спини та передньої поверхні стегон. Проявами такого порушення є нахилена вперед голова, дугоподібна спина, крилоподібні лопатки, плечі, що звисають, плоскі сідниці, дещо зігнуті в колінах ноги та живіт, що випинається у нижній частині.
Сутула спина характеризується збільшеним грудним кіфозом при фізіологічних лордозах. Необхідно відрізняти справжню сутулість від несправжньої, остання характеризується значним розвитком мускулатури спини, а не викривленням хребта, або слабкістю м'язів спини. Наслідком круглої спини та сутулості є зменшення глибини вдиху та видиху, менш економною є робота дихальної системи. Неповноцінна екскурсія грудної клітки призводить до зменшення всмоктувальної сили грудної клітки, що ускладнює роботу серця.
Кругло-вгнута спина характеризується збільшенням фізіологічних вигинів хребта та надмірним кутом нахилу таза, недостатнім розвитком м'язів спини, живота та передньої поверхні стегон. Проявами кругло-вгнутої спини є її дугоподібна форма, крилоподібні лопатки, зведені вперед і опущені плечі, нахилена вперед голова, живіт, що звисає, та сідниці, що різко виступають назад.
Плоско-вгнута (лордотична) спина (різновид плоскої спини) характеризується зменшеним грудним кіфозом та збільшеним поперековим лордозом. Проявами плоско-вгнутої спини є сильно нахилений уперед таз, випнуті назад сідниці, відвислий живіт, плоска грудна клітка, крилоподібні лопатки.
Асиметрична (сколіотична) постава характеризується асиметрією між правою та лівою частинами тулуба. Вона проявляється в асиметричному розташуванні плечового поясу, лопаток, трикутників талії тощо.
Названі порушення постави не є захворюваннями, а функціональними розладами опорно-рухового апарату. Однак, вони змінюють стійкість хребта до впливів, що деформують, послаблюють виснажені групи м'язів, порушують взаємне розташування внутрішніх органів і негативно впливають на їх функції, унаслідок чого організм стає схильним до різних захворювань.
Для профілактики та ліквідації порушень постави необхідно дотримуватись таких принципів: мобілізація хребетного стовпа за допомогою вправ, що спрямовані на збільшення рухливості в зоні викривлення;
витягування хребетного стовпа шляхом виконання фізичних вправ на розтягнення зв'язкового апарату хребта;
вигинання хребетного стовпа в напрямку викривлення;
створення м'язового корсету шляхом виконання фізичних вправ, що спрямовані на зміцнення послаблених м'язів тулуба, підвищення рівня їх силової витривалості; розвантаження хребта за допомогою виконання фізичних вправ із вихідних положень лежачи на спині та животі, у висі та особливо в упорі стоячи на колінах, що дозволяє цілеспрямовано впливати на окремі відділи хребта (обирання вихідного положення в кожному конкретному випадку визначається характером порушення постави). |