Перша допомога у разі травм (удар, вивих, перелом, розтягнення)
- Причиною більшості спортивних травм є різноманітні падіння та зіткнення, що здебільшого пов'язані з неправильною поведінкою, неорганізованістю і недостатньою дисциплінованістю учнів.
- Перша допомога у разі забою
- Забиті місця характеризуються ушкодженням м'яких тканин із внутрішнім крововиливом. При забої рекомендується змастити шкіру в місці удару настоянкою йоду і покласти на деякий час холодний компрес, а потім накласти пов'язку. На другу добу після травми застосовують тепло. При ударах у голову, груди, живіт потерпілому необхідно забезпечити цілковитий спокій, дати протишокові засоби і транспортувати до медпункту. У випадку, якщо забій зроблено в область живота, потерпілому не можна давати ані їсти, ані пити.
- Перша допомога у разі вивиху
- При вивихах відбувається стійке зміщення суглобових поверхонь кісток. Здебільшого вивих супроводжується розривом капсули суглоба. Для вивиху характерними є укорочення або подовження кінцівок, біль у суглобі, що різко посилюється при рухах, а також утруднення активних рухів і різке обмеження пасивних рухів. Змінюється конфігурація суглоба: вивихнута кістка виступає на новому незвичному місці. При вивиху можуть бути пошкодженими зв'язки, судини, нерви.
Перша допомога обмежується накладенням шини і застосуванням болезаспокійливих засобів. Самостійне вправляння суглобів не рекомендується, тому що вивихи, особливо гомілковостопних, колінних, променезап'ясткових і ліктьових суглобів часто поєднуються з переломами відростків кісток. Обов'язковим є транспортування постра ждалого (або його супровід у разі вивиху суглобів верхньої кінцівки) до медпункту.
Перша допомога у разі перелому
Перелом призводить до порушення цілісності кісток, їх уламки можуть залишатися на місці або зміщуватися. Переломи поділяються на закриті (без ураження шкіри) та відкриті (з раною над місцем перелому). Перша допомога полягає у накладенні шини з підручного матеріалу, щоб зафіксувати місце перелому та області суглобів, що розташовані вище і нижче (можливо, ушкоджену руку слід прибинтувати до тулуба, а ногу — до здорової ноги). Усередину потерпілому дають амідопірин або анальгін і транспортують до медпункту.
У разі відкритого перелому, крім накладення шини, необхідно обробити шкіру навколо рани настоянкою йоду, накласти стерильну пов'язку, якщо можна, то ввести протиправцеву сироватку. Якщо учень перебуває у важкому стані, варто вжити заходів, щоб запобігти шоку.
Особливо небезпечними є ушкодження в області хребта, черепа, тазу. Тут необхідним є екстрене втручання лікаря, однак транспортувати потерпілого до лікувальноого закладу можна лише із забезпеченням його цілковитого спокою (на спеціальних ношах, дерев'яному щиті тощо).
Перша допомога у разі струсу головного мозку
Характерні ознаки: втрата свідомості (навіть короткочасна) і блювота, потім — сильний головний біль. Надання допомоги полягає у створенні абсолютного спокою постраждалому, голову піднімають і роблять холодні компреси на неї; варто обмежити вживання рідин, можна пити солодкий чай. Усередину приймають анальгін по 1 таблетці 2-4 рази на добу. Транспортування до лікарні.
Перша допомога у разі розтягнення або розриву зв'язок
Ознаками травми є різкий біль (у перший момент), припухлість, синець і хворобливість рухів у суглобі. На область ушкодженої зв'язки спочатку накладають холод, а потім тугу фіксувальну пов'язку, бажано за допомогою еластичного бинта. У разі значного розтягнення зв'язок гомілково- стопного або колінного суглобів рекомендується шина. Усередину дається анальгін або амідопірин. |