Олімпійські ігри у Давній Греції
Олімпійські ігри виникли на релігійній основі й походили з обрядів стародавніх часів.
Батьківщиною Олімпійських ігор є Давня Греція, а саме шановане греками святилище Олімпія, розташоване в західній частині Пелопоннеського півострова. Тут, біля підніжжя гори Кронос у долині ріки Алфей досі запалюють олімпійський вогонь сучасних Ігор.
Існують кілька версій із приводу виникнення Олімпійських ігор...
Легенди стверджують, що за незапам'ятних часів існував нескінченно могутній і настільки ж
похмурий бог Кронос і його дружина — богиня Рея.
Одного разу Кронос побачив страшний сон, після якого він затямив, що його наздожене смерть від руки одного з його дітей. Щоб не допустити цього, Кронос почав ковтати своїх новонароджених дітей. Рея не знала, що й придумати, щоб цьому запобігти. І ось коли в неї народилася наступна дитина, прекрасний із променистим ликом син Зевс, Рея зважилася на розпачливий крок. Вона загорнула в пелюшки камінь і віддала його нещадному батькові. Кронос цього не помітив, проковтнув камінь і продовжував перебувати у впевненості, що йому нічого не загрожує. А сина Рея віддала на виховання пастухам на острові Крит.
Хлопчик виріс, став могутнім Зевсом — громовержцем. Коли він остаточно змужнів, тоді вступив у смертельний бій зі своїм нещадним батьком — і переміг його! З черева Кроноса вийшли численні сестри й брати великого Зевса, які й стали потім богами. На честь цієї знаменної події Зевс повелів проводити ігри, які (за місцем, де вони влаштовувалися) здобули назву Олімпійських.
Інша легенда стверджує, що придумав і організував перші Ігри знаменитий син Зевса, Геракл. Коли він наймитував у царя Еврисфея, то повинен був вичистити скотарні Авгія, царя Еліди, які вжє давно не прибирали. За цю роботу, що Геракл збирався виконати за один день, Авгій пообіцяв віддати десяту частину своїх численних черід.
Як відомо, Геракл зламав стіни скотарні й пустив через неї води двох рік — Алфея й Пенея, які змили весь бруд.
Але підступний Авгій не віддав обумовлену оплату й Гераклові довелося через кілька років прийти в Еліду з військом, перемогти в кровопролитній битві армію Авгія й убити його самого. На честь цієї славної перемоги Геракла й були проведені змагання, що згодом стали називати Олімпійськими іграми.
Олімпійські ігри, за однією з легенд, були засновані Гераклом на честь бога Зевса 776 р. до н. е. і проводилися в Олімпії.
Цю дату взято за основу тому, що вдалося встановити від цього часу першого й наступних переможців на іграх.
Деякі дослідники відзначають, що 776 р. до н. е. відбулися вже 28-мі Ігри. На перших Олімпійських іграх був лише один вид змагань — біг на 1 стадій (близько 192 м) і зафіксовано ім'я тільки одного переможця — Коройбоса (Корраба), кухаря з міста-поліса Еліди.
В Олімпійських іграх давнього періоду у змаганнях заборонялось брати участь: жінкам, неповноправним громадянам, тим, хто спізнився, варварам і особам, проти яких було порушено кримінальну справу.
Напередодні проведення Ігор припинялися всі війни. Ніхто не мав права вступити на територію Олімпії зі зброєю. На порушника чекав суворий штраф — дві міни сріблом (приблизно 27 кг чистого срібла).
Але страшніше за нищівний штраф уважалося прокляття, що боги насилали на порушника олімпійського перемир'я. Суворого покарання зазнавали й люди, чиїх образ зазнав подорожанин, який хоче відвідати олімпійське свято. На них чекало відлучення від Ігор на дві Олімпіади!
Виступати на Іграх було почесно і відповідально. Кожний атлет упродовж 10 місяців повинен був готуватися вдома і ще протягом місяця тренуватися в Олімпії, де за майбутніми олімпійцями уважно спостерігали еланодики — судді й розпорядники ігор.
За 5 днів до початку Ігор тренування припинялися, а еланодики, атлети й тренери йшли до Олімпії впродовж 2 днів, де давали клятву.
Поступово програма Ігор урізноманітнювалася і ставала цікавішою. Якщо в перших Олімпійських іграх атлети змагалися тільки в бігу на дистанції 192 м, то кожне нове сторіччя доповнювало її іншими видами: стрибки в довжину, метання, кулачний бій і боротьба.
Найважчим та найпопулярнішим було п'ятиборство — пентатлон, що містив у своєму складі метання диска, стрибки у довжину з місця, метання списа, біг на 1 стадій, боротьбу.
Спочатку вся програма змагань вичерпувалась за один день, але поступово, у міру того як ігри набували все більшої популярності в житті Греції, змагання почали тривати впродовж п'яти днів.
Повага й любов греків після перемоги на Олімпіаді була забезпечена. Переможцям установлювали статуї, висікали їх імена на кам'яних плитах, а у місто, де вони жили, їх вносили на руках. Переможця також нагороджували вінком із маслинового дерева, пальмовою гілкою та білою пов'язкою на лоб і називали олімпіоником.
Серед найвидатніших олімпіоників слід згадати Мілона з Кротону, який був семиразовим переможцем у змаганнях із боротьби, династію Діагора з Родосу (який сам, а згодом його сини та онуки брали участь у 20 (!) Олімпіадах і завоювали 9 лаврових вінків), Леонідаса теж із Родосу, який перемагав 20 разів у змаганнях із бігу.
1168 років поспіль тривали Олімпійські ігри у давнину. У 394 році імператор Римської імперії Феод осій заборонив їх, проголосивши язичеськими.
Поява й поширення християнської релігії, для якої характерною була боротьба проти язичеської віри й сповідування аскетизму, спричинило припинення Олімпійських свят. Спортивні споруди були зруйновані, а два землетруси у VI ст. стерли Олімпію з обличчя Землі. Ігри були забуті на 1000 років. |