Основна мета Національного олімпійського комітету (НОК) України полягає в організації підготовки та участі спортсменів в Олімпійських іграх, розширенні міжнародного співробітництва, популяризації масового спорту і здорового способу життя, фізичному і духовному збагаченні людей.
Із цією метою НОК України ставить перед собою, зокрема, такі завдання:
розвивати та захищати олімпійський рух в Україні;
забезпечувати дотримання та виконання норм і правил Олімпійської хартії в Україні, поло- ЖбНЬ Етичного кодексу МОК; сприяти зміцненню авторитету та підвищенню престижу українського спорту на міжнародній арені;
захищати інтереси олімпійського руху України у взаєминах із міжнародними спортивними організаціями;
сприяти вивченню і збереженню олімпійської історії та традицій України шляхом поширення олімпійської освіти і культури; здійснювати справедливий відбір та комплектування складу олімпійської команди; забезпечувати виконання положень Всесвітнього Антидопінгового кодексу, брати участь у боротьбі проти використання в спорті заборонених речовин і процедур та брати участь у міжнародній боротьбі проти наркоманії; сприяти підготовці олімпійських резервів та розвитку спорту вищих досягнень і спорту для всіх в Україні;
сприяти підготовці спортсменів для участі у спортивних заходах на національному та міжнародному рівні;
сприяти гармонійному розвитку фізичних та моральних якостей людей, зміцненню їх здоров'я.
На засадах незалежності та доброї волі Національний олімпійський комітет України об'єднує понад 50 федерацій із видів спорту.
Уперше НОК України представляв самостійну національну команду на Іграх XVII Зимової Олімпіади в Ліллехаммері. Далі наведено результати участі українських олімпійців у зимових і літніх Іграх.
Зимові Олімпійські ігри в Ліллехаммері (Норвегія, 1994) — 1 золота (О. Баюл, фігурне катання) та 1 бронзова медалі (13-те місце в неофіційному командному заліку).
Олімпійські ігри в Атланті (США, 1996) — 9 золотих (Є. Браславець та І. Матвієнко, вітрильний спорт; Вол. Кличко, бокс; І. Кравець, потрійний стрибок; В. Олейник, греко-римська боротьба; Т. Таймазов, важка атлетика; Р. Шаріпов, спортивна гімнастика; К. Серебрянська, художня гімнастика; Л. Подкопаєва, спортивна гімнастика — абсолютна першість і вільні вправи), 2 срібні та 12 бронзових медалей (9-те місце).
Зимові Олімпійські ігри в Нагано (Японія, 1998) — 1 срібна медаль.
Олімпійські ігри в Сіднеї (Австралія, 2000) — З золотих (М. Мільчев, стрільба; Я. Клочкова, комплексне плавання на дистанціях 200 і 400 м) і по 10 срібних та бронзових медалей (21-ше місце).
Олімпійські ігри в Афінах (Греція, 2004) — 9 золотих (Е. Тедеєв, вільна боротьба; В. Гончаров, спортивна гімнастика; І. Мерлені, вільна боротьба;
Ю. Нікітін, стрибки на батуті; Н. Скакун, В8.ЖКЕ атлетика; Ю. Білоног, штовхання ядра; О. Косте- вич, кульова стрільба; Я. Клочкова, комплексне плавання на дистанціях 200 і 400 м), 5 срібних і 9 бронзових медалей (12-те місце).
Зимові Олімпійські ігри в Турині (Італія, 2006) — 2 бронзових медалі (18-те місце).
Олімпійські ігри в Пекіні (КНР, 2008) — 7 золотих (Г. Пундик, О. Харлан, О. Хомрова, О. Жовнір, фехтування; А. Айвазян, кульова стрільба; В. Рубан, стрільба з лука; О. Петрів, кульова стрільба; Н. Добринська, семиборство; І. Осипенко- Радомська, веслування; В. Ломаченко, бокс), 5 срібних і 15 бронзових медалей (11-те місце). Загалом це більше ніж на кожній із попередніх літніх Олімпіад, де Україна брала участь самостійно.